نسخه قدیم سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

امروز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۴۴
 

اخبار

اولویت ارائه اقدامات کنترلی و پیشگیرانه و انجام تست سریع انتی ژن کووید ١٩ در کلیه مناطق عملیاتی

برای مدیریت پیک چهارم طبق دستور العمل های ابلاغی به مناطق در خصوص همکاری تیمهای واکنش سریع مناطق با واحد HSE شرکت های نفتی در راستای پیشگیری از انتشار ویروس با ارائه خدمات مراقبتی و کنترلی و انجام “rapid test” در دستور کار قرار گرفت، طی ماه گذشته تست سریع انتی ژن کووید١٩ با پاسخ دهی چند دقیقه ، در مناطق عملیاتی بخصوص سکو های نفتی در حال انجام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ، دکتر پیمان فریدنیا رییسHSE  و سلامت کار سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت به تاکید سازمان بر لزوم اجرای اقدامات پیشگیرانه گفت : مهمترین دغدغه در یکسال گذشته کنترل های بهداشتی جهت مدیریت بیماری کووید 19 در مناطق تحت پوشش ، علی الخصوص مناطق عملیاتی بوده است .

وی افزود : اقدامات پیشگیرانه زیادی با همکاری HSE  و منابع انسانی شرکت ها انجام شده ، اما در هفته های اخیر اخبار و اطلاعاتی دریافت شده که نشان از کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی است؛ درحالی که مدیران و کارکنان باید پیشگام در اجرائی دقیق  دستور العمل ها باشند.

رییس HSE  و سلامت کار سازمان تصریح کرد : دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی  با کمک شرکت های نفتی در حال اجرا است، شناسایی و جلوگیری از تردد افراد با احتمال ابتلا به کووید علی الخصوص در مناطق عملیاتی و اقماری و همچنین  رصد مستمر افراد دارای علایم، شناسایی کارکنان دارای تماس نزدیک با افراد مبتلا در محل کار ، برنامه های آموزشی به کارکنان و برخی از مشاغل مرتبط درجهت اجرای دستورالعمل های پیشگیرانه و غربالگری از جمله اقدامات بشمار میرود.

دکتر فریدنیا اظهار داشت : برای پیشگیری و مبارزه با بیماری چاره‌ای جز رعایت اقدامات پیشگیرانه نیست،رعایت شیوه نامه های ابلاغی در مراکز از جمله کاهش رفت و آمد های غیر ضرور، تهویه مناسب در ادارات ،تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی و خود اظهاری کارکنان  از جمله آنان است ، که باید مدیران و روسا شرکت ها بر آن تاکید داشته باشند تا از روند افزایشی ابتلا جلوگیری شود.

وی تشریح کرد: متاسفانه در (پایان سال) در استان خوزستان روند افزایشی شیوع بیماری منجر به افزایش بستری بیماران در بیمارستان های اهواز، ماهشهر و ابادان شد و البته اقدامات بسیار خوبی از سوی همکاران در این مراکز صورت گرفت .

رییس HSE  و سلامت کار سازمان بیان کرد : با استفاده از تجربیات بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز برای مدیریت پیک چهارم دستور العمل های ابلاغی به مناطق در خصوص همکاری تیم واکنش سریع مراکز  با واحد HSE   شرکت های نفتی  ، ارائه خدمات غربالگری با “rapid test”  مناطق عملیاتی بخصوص دکلهای حفاری در دستور کار قرار گرفت، طی ماه گذشته تست ملکولی تشخیصی کووید١٩ PCR   برای اقدامات کنترلی محیط کار با حداکثر ظرفیت در حال انجام است.

دکتر فریدنیا در ادامه به اقدامات درمانی در مراکز سازمان اشاره کرد و افزود : اقدامات به چند دسته تقسیم میشود با توجه به شرایط بیمار، در صورتی که بیمار بصورت خوداظهاری یا مراجعه حضوری به مراکز درمانی با علائم خفیف باشد اقدامات اولیه برای ایشان انجام و قرنطینه خانگی به آن توصیه میشود که توسط مراقبین سلامت در روزهای بعد بصورت تلفنی روند بیماری رصد و ثبت میشود ، در صورتی که بیمار با علائم بیشتری باشد با توجه به تجربه علمی بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز ، بیمار در بخش اورژانس بستری و داروی ضد ویروس بصورت تزریقی به وی تجویز میشود که منجر به کاهش میزان ویروس در بدن بیمار میشود و همچنین این اقدام در کاهش موارد بستری با وضعیت وخیم موثر بوده است.

دکتر فریدنیا تصریح کرد  : خوشبختانه در تامین دارو مشکل و کمبود در سطح بیمارستانهای سازمان نداریم و برنامه تهیه و نگهداری به میزان کافی  به مراکز درمانی برای مدیریت پیک چهارم بیماری ابلاغ شده است.

رییس HSE  و سلامت کار سازمان ادامه داد : اعمال جراحی غیر ضروری تا اطلاع ثانوی متوقف شده و تخت‌های بخش‌های دیگر برای ارائه خدمات به بیماران کووید که نیازمند بستری میباشند با تمامی تجهیزات پزشکی بصورت آماده باش است ، البته در حال حاضر ضریب اشغال تخت های بستری موجود در بخش کووید نزدیک به 80 درصد می باشد و در حال حاضر  نیاز به اضافه شدن تخت در بخش کووید در سطح بیمارستانهای سازمان نداریم .

دکتر فریدنیا خاطر نشان کرد : جهت دسترسی مناسب بیماران کلینیک متخصصین عفونی و داخلی در مراکز درمانی بصورت دو شیفت صبح و عصر در حال ارائه خدمت هستند تا ضمن شروع سریع فرآیند درمان ، از بار مراجعات غیر ضرور به مراکز بیمارستانی کاهش یابد.

دکتر فریدنیا اظهار داشت : واکسیناسیون در مراکز بیمارستانی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی  از اسفندماه شروع شده و اولویت تزریق واکسن با کارکنان بخش هایی بود که در تماس نزدیک با بیماران مبتلا به کووید ١٩ قرار داشتند که نزدیک به 90 درصد واکسن دریافت کرده اند.
دکتر فریذنیا
به زودی واکسیناسیون کرونا آغاز می شود

دکتر رضا شهرامی مشاور اجرایی مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با اشاره به اقدامات این سازمان در خصوص مقابله با کرونا گفت : از زمان شروع اپیدمی کووید 19 ، بهداشت و درمان صنعت نفت از همان روزهای اول در کنار وزارت بهداشت ، با آمادگی کامل شروع به پذیرش بیماران کرونایی تحت پوشش کرد و با توجه به امکانات و دخیره دارویی،تجهیزات و توانایی پرسنل به بستری و درمان بیماران پرداخت.

وی افزود : در هیچ زمان از نظر دارویی و تجهیزاتی کمبود نداشتیم و حتی در پیشگیری ، آموزش و غربالگری نیز در مقایسه با کشورهای صنعتی همگام بود.

دکتر شهرامی تصریح کرد : آزمایشگاه تشخیصی مولکولی کووید نیز به سرعت تجهیز شد و در مراکز اصلی این آزمایش با تجهیزات بروز و پاسخ دهی بسیار سریع آغاز بکار کرد و در لیست معدود آزمایشگاه های مورد موثق وزارت بهداشت قرار گرفت.

مشاور اجرایی مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با اشاره به اینکه تهیه واکسن برای سازمان بطور مجزا امکان پذیر نبود،اظهار داشت : با اعلام سازمان جهانی بهداشت برای ساخت و توزیع واکسن این سازمان بر آن شد که تجهیزات نگهداری و توزیع واکسن را آماده کند که در کوتاه ترین زمان تجهیز شد ، با توجه به مشکلات توزیع واکسن و تحویل به دولتها ، تهیه واکسن برای سازمان بطور مجزا امکان پذیر نشد.

دکتر شهرامی به اعلام آمادگی وزارت نفت برای همکاری با وزارت بهداشت در جهت تامین واکسن اشاره کرد و  گفت :  پس از رایزنی های سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ، سهمیه ی اختصاص داده شده از طرف وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تقریبا تا کنون کلیه کادر درمان اعم از پزشک و پرستاری و بخش پشتیبان بیمارستان و درمانگاه ها واکسینه شدند.

وی ادامه داد : از زمان اعلام دولت مبنی بر مجوز خرید و ورود واکسن توسط بخش خصوصی ، سازمان تلاش خود  را برای انجام این امر مضاعف کرد و البته بعلت مشکلات موجود اعم از تشدید همه گیری در هند و کشور های اروپایی این امر با مشکلات زیادی همراه شد.

دکتر شهرامی گفت : سازمان نسبت به تعهدی که در برابر پرسنل زحمتکش وزارت نفت و خانواده ایشان بخصوص همکاران ایثارگر  ، بیماران پرخطر و بازنشستگان دارد در حال رایزنی با وزارت بهداشت کشورهای سازنده واکسن و شرکت های واکسن ایرانی برای تهیه سهمیه مطابق با پروتکل های وزارت بهداشت است .

مشاور اجرایی مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بیان کرد : کمیته های اخلاق و توزیع واکسن نیز تشکیل شده که در صورت اختصاص سهمیه بسرعت و مصوب گروه ها واکسن برای گروهای پرخطر ،  بازنشتگان ، جانبازان و سایر پرسنل تزریق می شود.

دکتر شهرامی
۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۴۶
تعداد بازدید : ۸۳۷
کد خبر : ۹,۱۶۷