نسخه قدیم سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

امروز دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۵۳
 

اخبار

گذشته ای درخشان و امید به آینده ای روشن

بیمارستان جدید نفت آبادان در انتظار اتمام ساختمان

بیمارستانی در منتهی الیه شرقی شهر آبادان در نزدیکی اروند رود؛ در نقطه صفر مرزی کشورایران، با قدمتی صد ساله که وزنه ای است در شهر آبادان بلکه هم در کل خوزستان. همان بیمارستان “OPD” معروف که هم بومی های منطقه وهم کارکنان وهم بازنشستگان صنعت نفت، خاطره ها از آن دارند ونسبت به آن متعصب اند.

 بیمارستانی که همسایه دیواربه دیوار پالایشگاه آبادان است وهمین نزدیکی اش به پالایشگاه موجب شد دردوران جنگ از حملات مصون نماند و بخش هایی  از آن تخریب شود و13 نفر ازپرسنل آن به شهادت برسد.

 بیمارستانی که درسابقه افتخاراتش می توان به انجام عمل موفقیت آمیز پیوند غضروف اشاره کرد و از نقش موثرش در بالا بردن سلامت منطقه ازگذشته تا کنون گفت.

این روزها کارکنان بیمارستان نفت آبادان، مانند همکاران خود درگذشته های دور، مشغول خدمات دهی به بیماران یک اپیدمی هستند و البته که مدیریت ، تلاش و دلسوزی واز خودگذشتگی کارکنان این دوره بیمارستان  نیزهمچون پیشینیان ، مثال زدنی است به نحوی که مدافعان سلامت  بیمارستان نفت آبادان بحران کرونا را نیز به گواه اسناد و مدارک خوب مدیریت کردند.

 به گفته نصراله حسونی بحرینی رئیس بهداشت ودرمان صنعت نفت آبادان، بیمارستان نفت آبادان در ایام کرونا بیمارستان معین شهراعلام و با آغاز پاندمی کرونا در کشور، اورژانس خاکستری ( اورژانس بیماران تنفسی) درآن تشکیل شد .  از  آغاز شیوع کرونا تا پایان دی ماه امسال حدود 7 هزارو 200 نفربا تشخیص کرونا به بیمارستان نفت آبادان مراجعه کردند که از این تعداد حدود  900 نفر بستری شدند که بیماران بومی را نیز شامل می شود.

دکترحسونی بحرینی تاکید دارد؛رعایت  درست پروتکل های بهداشتی، تلاش شبانه روزی کارکنان، مراقبت صحیح از بیماران وآموزش به خانواده ها موجب شد، بیماستان نفت آبادان کمترین پرسنل مبتلا وبراساس آمار، کمترین فوتی را درمیان مبتلایان کرونا داشته باشد.

 برپایه اطلاعات موجود، جمعیت تحت پوشش بیمارستان نفت آبادان،  حدود 21هزار و 64 نفر هستند که ازاین تعداد   10 هزار و  418 نفر بازنشسته و 10 هزارو  646 نفر شاغل را در بر می گیرد.

  همچنین اقدامات مربوط به طب صنعتی  و HSE  اعم از معاینات  دوره ای  و  کنترل بهداشت خانواده  کارکنان  نفت و بهداشت ودرمان و همچنین  خدمات بیمارستانی درهیچ یک از بخش های اتاق عمل جنرال و سرپایی ، پلی کلینیک، اورژانس، آزمایشگاه ، رادیولوژی، توانبخشی، دندانپزشکی و واکسیناسیون درایام کرونا  متوقف نشد .

 رئیس بهداشت ودرمان صنعت نفت آبادان تاکید کرد: در ایام کرونا  کلیه خدمات  مورد نیاز جمعیت تحت پوشش درشرکت پالایش نفت آبادان، نفت وگاز اروندان (دارخوین ویادآوران)، پتروشیمی آبادان، خطوط لوله ومخابرات،  پخش فرآورده های  نفتی آبادان ، مجتمع شیمیایی بندر امام، دانشگاه صنعت نفت ودانشکده نفت و شرکت گازآبادان ارایه می شود.

حسونی بحرینی درتشریح شرایط کاری بیمارستان نفت آبادان ازبرخی ازخدمات  تخصص و فوق تخصصی بیمارستان نام می برد که از آن جمله، کلینیک‌های فوق تخصصی خون و آنکولوژی، غدد، ارولوژی،دیابت  قلب و اروتوپدی، اعصاب و روان، داخلی، اعصاب و جراحی مغزو اعصاب است که با جذب متخصصین دراین بیمارستان  تلاش شده است  ازاعزام بیماران به مراکزدیگر جلوگیری شود واین بیمارستان، نیازهای  درمانی منطقه را  به طور کامل تامین کند.

 بیمارستان نفت آبادان، یک نقطه قوت مثال زدنی دارد و آن کارکنان این بیمارستان است که هم دکترهاشمی مدیرعامل سازمان بهداشت ودرمان صنعت نفت،هم رئیس این بیمارستان به آن اذعان دارند و هم شاخص های بالای رضایتمندی بیماران ازعملکرد پرسنل، گواه این موضوع است.

 در سفراخیرمدیرعامل سازمان بهداشت ودرمان صنعت نفت به بیمارستان آبادان که دردوم بهمن ماه امسال انجام شد، اغلب درخواست های پزشکان و کارکنان این بیمارستان درراستای افزایش خدمات رسانی به بیماران و رفع مشکلات بیماران بود که حاکی از مسولیت پذیری  کادر درمان این بیمارستان   برای خدمت رسانی بهتر به مراجعین است.

 از جمله مشکلات  مطرح شده در این نشست، مسایل مربوط به  بخش انکولوژی، کوچک بودن فضای فیزیکی بیمارستان که  آرامش و حفظ حریم خصوصی بیماررا با مشکل مواجه کرده است و فرسودگی  بخش ها و تجهیزات  بود  که بنا به گفته آزیتا بهداروندان رئیس پرستاری و مامایی بیمارستان نفت آبادان، این موارد موجب شده است  خدمات رسانی  این بیمارستان با مشکلات روبرو شود.

خبر آبادان

  لازم به اشاره است ،  بیان مسایل و مشکلات بیماران سرطانی  در بیمارستان نفت آبادان ،موجب  ابلاغ دستوراتی از سوی دکترهاشمی برای تسهیل خدمات رسانی به بیماران سرطانی صنعت نفت کشورشد که متاسفانه بیماران  سرطانی، بخش قابل توجهی از بیماران را درمراکز درمانی نفت به خود اختصاص داده اند.

بیمارستان نفت آبادان درنقطه نزدیک به کشورعراق واقع شده است. با برنامه ریزی های بلند مدت ومدون می توانیم ازمزایای مکانی وتخصصی و قابلیت های بالای کادردرمان این بیمارستان، برای جذب توریست درمانی  بهره  ببریم و کسب درآمد کنیم. این نکته ای است که رئیس بهداشت ودرمان صنعت نفت آبادان به آن اشاره می کند.
 وباتوجه به ظرفیت منطقه وبرنامه ساخت بیمارستان جدید آبادان که موجب تقویت هتلینگ بیمارستان می شود، دست یافتن به این چشم انداز دورازانتظارنیست.

 براساس برآوردهای انجام شده، بیمارستان جدید صنعت نفت در آبادان که  درکنار بیمارستان قدیمی ساخته می شود،دارای 64 تخت در 4طبقه درمانی و2 طبقه اداری و دارای  امکانات و بخش های داخلی، جراحی،بخش ویژه، اطفال، قلب و...مطابق با استانداردهای نوین مراکز درمانی است  وتاکنون 80 درصد آن ساخته شده است .قطعا راه اندازی هرچه سریعتر وبهره برداری از آن منافع زیادی را درسطح صنعت نفت کشورو استان خوزستان خواهد داشت.

به هرحال آنچه نباید ازنظردورداشت این است که بیمارستان نفت آبادان مانند بسیاری ازنوزادانی که درسال های اول تاسیس آن، یعنی سال 106  خورشیدی در بخش زایمان این بیمارستان متولد شده اند ، دوران کهنسالی را سپری می کند و مانند بازنشستگان و پیشکسوتان صنعت نفت که چشم به موفقیت فرزندانشان و آینده روشن صنعت نفت دوخته اند، این بیمارستان نیز منتظرراه اندازی بیمارستان جدید نفت آبادان است تا با پشتوانه نیروهای متخصص، همچنان پشتیبان سلامت کارکنان صنعت نفت ومنطقه باشد .

خبرنگار : فرزانه اسماعیل زاده

۱۲ بهمن ۱۳۹۹ ۱۴:۲۸
تعداد بازدید : ۱۸,۳۳۱
کد خبر : ۸,۷۱۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید