نسخه قدیم سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

امروز سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ۰۸:۵۴
 

اخبار

نگاهی به فعالیت های بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق/از سرخس تا کناره های دریای عمان

حوزه فعالیت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق ، کرانه شرقی میهن اسلامی مان از شمالی ترین نقطه تا کناره های دریای عمان شامل 6 استان خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، کرمان و سیستان و بلوچستان می شود .

وسعت فعالیت و قدمت این حوزه ، مشهد را به عنوان مرکز ستاد بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق، در زمره یکی از فعال ترین و مهمترین مراکز در سراسر کشور قرار داده است ، کما اینکه از نخستین روزهای ملی شدن صنعت نفت دغدغه سلامت کارکنان نفت را در پیشینه تاریخی خود ثبت کرده است. دکتر حجازی از پزشکان صاحب نام مشهدی در دهه 30 در فضایی در انبار نفت به همراه یک پرستار همه روزه از ساعت 10 صبح تا 12 بیماران صنعت نفت را ویزیت می کردند. در سال 1351 نخستین درمانگاه مستقل از تاسیسات نفتی در خیابان گلستان مشهد تاسیس و طی چند دهه با گسترش صنعت نفت در شرق کشور ، فضاهای بهداشتی و درمانی در این منطقه نیز افزایش یافت.

دکتر وحید مالکی ، رییس بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق کشور در تشریح فعالیت های این مرکز با اشاره به دشوار بودن ارائه خدمات با توجه به گستردگی جمعیت و بعد مسافت ، گفت : خدمت رسانی به جمعیت 32 هزار نفری کارکنان صنعت نفت و خانواده های آن ها در وسعتی بیش از 700 هزار کیلومتر مربع و گستردگی استان های زیرپوشش هرچند کار را سخت و دشوار می کند، اما مدیران و کارکنان بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق تمام تلاش خود را برای ارایه مطلوب خدمات بهداشتی و درمانی به کار گرفته اند.

 وی اظهار داشت : در حال حاضر بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق دارای 17 مرکز بهداشتی و درمانی و طب صنعتی برای ارایه خدمات درمانی مستقیم و بیش از 300 مرکز طرف قرارداد برای درمان غیر مستقیم است .

 دکتر مالکی با اشاره به اینکه پلی کلینیک تخصصی آزادگان مشهد ، مجهزترین مرکز درمانی در حیطه فعالیت بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق است ، افزود : هرچند فضای فیزیکی این مرکز جوابگوی حجم بالای مراجعین نیست ، اما کارکنان تمام سعی خود را می کنند که با امکانات موجود، خدمات تخصصی و فوق تخصصی را به بهترین شیوه ارایه دهند.

  رییس بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق کشور در تشریح مراکز ارائه دهنده خدمات این مرکز گفت : کلینیک فوق تخصصی قلب و عروق مجهز تست تحمل ورزش، اکو کاردیوگرافی، هولتر مونیتورینگ نوار قلبی و فشار خون ، کلینیک گوش و حلق و بینی با ارایه خدماتی همچون انجام بررسی و معاینات گوش به روش ویدئو اتوسکوپی، ساکشن ترشحات گوش، معاینه لارنگوسکوپی غیر مستقیم و ویزیت کامل بیماران از نظر گوش و حلق و بینی و کلینیک چشم با انجام معاینات چشم با دستگاه های اتورفرکتومتر و وافتالموسکوپ، عمل های جراحی سرپایی مانند شالازیون، توده های پلاک، سونداژ مجاری اشکی و هوردلیوم و انجام مشاوره های چشم پزشکی از جمله مراکز تخصصی ما به شمار می روند .

 دکتر مالکی همچنین به کلینیک مغز و اعصاب و روان اشاره و تصریح کرد : در این بخش سه متخصص روانپزشکی، داخلی مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب فعال هستند و ضمن ویزیت ، با استفاده از وسایل کمکی به بیماران مشاوره می دهند .
 
 
 وی کلینیک ارتوپدی را دیگر کلینیک تخصصی این مرکز برشمرد و گفت : ویزیت، معاینه و مشاوره به بیماران و انجام خدمات سرپایی نظیر گچ گیری، بازکردن گچ و جاانداختن در رفتگی های بدون جابه جایی از جمله فعالیت های این کلینیک است .

 دکتر مالکی با اشاره به کلینیک جراحی ، انجام عمل های سرپایی نظیر بیرون آوردن جسم خارجی، توده های کوچک بدن و عمل سرپایی از جمله فعالیت های این کلینیک دانست و افزود : کلینیک ارولوژی ما نیز  درگیر فعالیت هایی هم چون انجام خدمات سرپایی نظیر سونداژمثانه، تخلیه رتانسیون ادراری، بستری موقت بیماران سنگ کلیوی و مشاوره است .

 رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت شمال شرق اظهار داشت : پلی کلینیک تخصصی آزادگان مشهد با 11 یونیت دندانپزشکی در 2 شیفت کاری فعال است که خدماتی همچون جرم گیری، بروساژ، فیشورسیلانت، فلورایدتراپی و پروفیلاکسی و آموزش بهداشت دهان و دندان به صورت چهره به چهره، درمان ریشه، جراحی لثه (جراحی فلپ، CL و فرنکتومی)جراحی دندان های عقل نهفته و جراحی های پری اپیکال در آن ارایه می شود.

 به گفته دکتر مالکی کلینیک های زنان و مامایی، تغذیه، پوست، دیابت، مشاوره ، اطفال و پزشک خانواده از دیگر کلینیک های این مرکز تخصصی است. ضمن اینکه فیزیوتراپی ( الکتروتراپی، مکانوتراپی، منوال تراپی، لیزرتراپی و تمرین درمانی) ، رادیولوژی و سونوگرافی، اورژانس، آزمایشگاه، داروخانه، بهداشت خانواده و طب صنعتی از دیگر بخش های پلی کلینیک تخصصی آزادگان مشهد به شمار می رود .

دکتر مالکی

 گسترش خدمات بهداشت و درمان در سرخس

 رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت شمالشرق کشور در تشریح فعالیت های دی کلینیک و پلی کلینیک غدیر سرخس نیز گفت : سرخس  با وجود تمام مشکلات و محرومیت ها ، بیش از سه دهه است که با سخاوت تمام گاز 6 استان کشور را تامین می کند و طی این سال ها بهداشت و درمان صنعت نفت نیز همواره با امکانات موجود، در کنار خانواده صنعت نفت سرخس حضور داشته است .

 
 دکتر مالکی با بیان اینکه خدمات بهداشت و درمان در این شهر این در ابتدا از یک منزل سازمانی 250 متری شروع شد و هم اکنون در زمینی به مساحت بیش از 10هزار متر مربع و ساختمانی با زیر بنای 7 هزار مترمربع ادامه دارد ، افزود : حدود 6 هزار نفر از جمعیت شهرستان سرخس عضو خانواده صنعت نفت هستند و از خدمات بهداشتی و درمانی این مرکز بهره می برند .

 وی با اشاره به اینکه ساختمان پلی کلینیک و دی کلینیک سرخس در مهر ماه 1395 با حضور وزیر بهداشت و درمان آموزش پزشکی مورد بهره برداری قرار گرفت، کمبود نیروی انسانی را مهم ترین چالش پیش روی این مرکز درمانی برشمرد و افزود : از این رو نمی توان از تمام ظرفیت های تخصصی این مرکز استفاده کرد .

به گفته دکتر مالکی در حال حاضر پلی کلینیک و دی کلینیک سرخس مجهز به  بخش هایی اورژانس، کلینیک های تخصصی و تغذیه، دندانپزشکی، رادیولوژی، آزمایشگاه، واکسیناسیون، پزشک خانواده، داروخانه، فیزیوتراپی، بخش های بستری و اتاق عمل است.

 رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت شمالشرق کشور با اشاره  به دیگر مراکز درمانی مستقیم این مرکز از مراکز بهداشتی درمانی بجنورد، تربت حیدریه، مرکز بهداشتی درمانی و طب صنعتی زاهدان، مرکز طب صنعتی و بهداشت مشهد، مرکز طب صنعتی و اورژانس پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد، پتروشیمی خراسان، مرکز پزشکیاری ایستگاه تقویت فشارگازرضوی، مرکز پزشکیاری نفت وگازشرق(خانگیران)، درمانگاه پزشکیاری تلمبه خانه خط لوله نفت امام تقی(ع)، مرکز پزشکیاری، ایستگاه تقویت فشار گاز فاروج ، مرکز پزشکیاری و طب صنعتی خط لوله و مخابرات شمال شرق ، درمانگاه صنعت نفت شاهرود ، مرکز پزشکیاری ایستگاه تقویت فشار گاز « دشت» ، مرکز بهداشتی درمانی کرمان و درمانگاه شهرک نفت رفسنجان نام برد .

 به گفته دکتر مالکی این مراکز با توجه به امکانات موجود ، خدماتی همچون پزشک خانواده، اورژانس، معاینات طب صنعتی، دندانپزشکی، زنان و مامایی را به جمعیت طبی تحت پوشش ارایه می شود .

۱۵ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۵۴
تعداد بازدید : ۱,۱۳۹
کد خبر : ۱۱۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید