نسخه قدیم سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

امروز دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۰۹
 

اخبار

بازگشت به کار پرسنل مبتلا به کرونا به تست مجدد“PCR” نیاز ندارد

رییس طب صنعتی بهداشت ودرمان صنعت نفت تهران گفت: کارکنان مبتلا به کرونا، پس از مدت زمان تعیین شده برای قرنطینه، نداشتن علایم اولیه بیماری و شرایط جسمی رو به بهبود، می توانند سرکار خود برگردند و نیازی به تست “PCR” مجدد نیست.
دکتر محمد علی  حسینی با اعلام این مطلب افزود: براساس دستورالعمل های  سازمان  بهداشت جهانی  و“CDC”  سه دسته از افراد  پس از طی دوره بیماری نیاز به   “PCR” مجدد دارند. دسته اول  افرادی که مستقیما با افراد آسیب پذیرسروکار دارند، دسته دوم افرادی که برای مدت  طولانی علامت دار باقی بمانند و دسته سوم افرادی که  در موقعیتها و یا محیط های  پرخطر حضور دارند.
وی ادامه داد :  الگوی  کنترل بیماری  کرونا  این روزها  استفاده از الگوی معروف پنیر سویسی است  که از  چهار مرحله  فاصله گذاری اجتماعی، ماسک زدن، شستن  دست ها و گرفتن تست از افراد علامت دار ومشکوک تشکیل شده است.
 وی با بیان اینکه منظورازفاصله گذاری اجتماعی صرفا حفظ فاصله دو متربین افراد نیست، خاطر نشان کرد: برنامه ریزی برای تنظیم حضور افراد در اماکن عمومی، به گونه ای  که ازدحام  افراد جلوگیری شود، مد نظراست.
 به گفته حسینی، ایجاد بازه زمانی  برای ساعت  ورود و خروج کارکنان، رعایت فاصله گذاری اجتماعی در زمان استراحت، زمانبندی در رستوران ،  برگزاری جلسات اداری بصورت  ویدئو کنفرانس ویا در کوتاه مدت ترین  زمان که  که حدودا 45 دقیقه تعریف می شود، همه ازمصداق های فاصله اجتماعی است که برای آنها باید دستور العمل رعایت شود.
وی توضیح داد: اعمال قانون دورکاری پرسنل ودادن مرخصی اجباری به گروه های آسیب پذیر از اهمیت بسزایی برخوردار است که نیاز به حمایت مسئولین بالادستی دارد.
 وی  توضیح داد: در طب  صنعتی  براساس آخرین  اطلاعات  پرونده معاینات دوره ای پرسنل صنعت نفت  در تهران، افرادی که  برای دورکاری در اولویت هستند به شرکت ها  اعلام می شوند تا افراد  آسیب پذیردر اولویت قرار بگیرند.
 دکتر حسینی افزود:  در واحد طب صنعتی  افراد پرخطرازنظر سلامتی شناسایی و برای معاینات دوره ای  فراخوان شده اند تا در ایام اپیدمی کرونا از وضعیت جسمی خود غافل  نشوند، زیرا خطربی توجهی به بیماری های  زمینه ای در این  شرایط خاص، کمتر از ابتلا به کرونا نیست و ممکن است  فرد در اثر بیماری کوید 19 فوت نشود ولی دچار عوارض جبران ناپذیر بیماری مزمن خویش شود.
  وی  با بیان اینکه وضعیت ویژه  در بیمارستان  نفت تهران به دلیل  کرونا  حاکم شده است، گفت: مراجعه کارکنان  صنعت نفت،  برای معاینات دوره ای کاهش یافته است و تا حدی طبیعی است  به همین  دلیل با رایزنی که با  مدیریت  منابع انسانی شرکت های نفتی در تهران داشتیم،  قرار شد تا شرکت هایی که فضای مناسبی برای  معاینات دارند،  به جای  اینکه کارکنان آنها به بیمارستان مراجعه کنند، همکاران ما  از طب صنعتی  در قالب  تیم سیار به  این شرکت ها مراجعه ومعاینات  دوره ای را در محل شرکت انجام دهند.
 به گفته دکتر حسینی، مرکزسوخت گیری مهرآباد،گازاستان تهران، شرکت مهندسی و توسعه ومهندسی گاز، شرکت ملی گاز ایران،  انتقال گاز ایران و انبارهای نفت شرق و غرب  تهران جمله مراکزی هستند که  در ایام اپیدمی ، کارکنان  ما  از طب صنعتی برای انجام معاینات دوره ای  به این مکان ها مراجعه کردند وفعالیت ها ادامه دارد.
 وی توضیح داد:  یکی از مباحثی  که  در آموزش های ما به شرکت های مدنظر قرار دارد، استفاده  صحیح از ماسک است  زیرا  استفاده از ماسک اصولی دارد که توجه به آنها می تواند برای سلامت  فرد  کمک کننده باشد، اول اینکه ماسک باید استاندارد های لازم را داشته باشد  ودوم اینکه ماسک ها باید هر سه تا چهار ساعت عوض شوند وماسک های خیس شده و مرطوب قابلیت حفاظتی خود را از دست داده اند.
 وی تاکید کرد: ماسک  N95  دریچه دار ماسکی است که فقط  برای پرسنل سالم که در بخش کرونا مشغول به کار هستند توصیه می شود واین ماسک ها به هیچ عنوان برای افراد عادی  که در فضای عمومی تردد می کنند و احتمال  ناقل بودن  آنها وجود دارد مناسب نیست  زیرا در هر بازدم  ویروس کرونا  به محیط  اطراف منتقل می شود.
 وی خاطر نشان کرد:  کاسبان بیماری کوید 19 این روزها از نا آگاهی مردم سو استفاده می کنند  و ماسک هایی  را به اسم ماسک های فیلتر دار و به قیمت  گزاف  به مردم می فروشند  که علاوه بر زیان مادی  مانع از پیشگیری از انتقال  ویروس کرونا  در سطح جامعه می شود.
 دکتر حسینی ادامه داد: باتوجه به اینکه حدودا 40درصد افراد مبتلا به کوید 19 بیماری، بدون علامت هستند ،پیشنهاد می شود با مشاهده  موارد ابتلای افراد ،خوشه های بیماری شناسایی شود  تا مانع از ابتلای افراد بیشتری در محیط کار باشیم.
 وی توصیه کرد: بدین منظور،  افرادی  که دارای تماس نزدیک  با فرد مبتلاهستند باید  از طریق مراقبین سلامت و به طورمستمر  ردیابی تماس contact tracing “ “ شوند  و به محض بروز  کمترین علایم  از محیط کار  منفک و تست  “PCR” انجام دهند.
 دکترحسینی توضیح داد:  ارتباط افراد،  در فاصله  کمتراز 5/1 متر، مدت تماس بیش از 15 دقیقه و ماسک نزدن طرفین وهمچنین نبود تهویه مناسب در محیط ، ازعواملی است که  حتما باید مدنظر قرار گیرد. این افراد در چنین شرایطی از مصادیق تماس نزدیک محسوب می شوند.
 وی خاطر نشان کرد: در صورتی که اطرافیان و همکاران فرد مبتلا در چنین شرایطی نباشند، نیاز به انجام تست  نیست زیرا  در این شرایط احتمال اینکه جواب تست “PCR” منفی باشد زیاد است و همین امر برای فرد ایمنی کاذب ایجاد می کند. از همین رو، باید  ملاحظات مختلف در نظر گرفته شود  تا  تست “PCR” در بهترین  زمان و با بالاترین ضریب اطمینان انجام شود .
 وی تصریح کرد: 48 ساعت قبل ازبروزعلایم تا 5 روز پس  از شروع علایم  بیشترین امکان انتقال ویروس کرونا به اطرافیان فرد مبتلا وجود دارد چنانچه فرد یا افرادی  در مدت ذکر شده با بیمار تماس داشتند وسپس دچار علایم بیماری شدند، لازم است که تحت بررسی های  پزشکی قرار گیرند.
 رییس طب صنعتی بهداشت ودرمان صنعت نفت  خاطر نشان کرد: بیماری کوید19 نوپدید است و سابقه  ای در رابطه با آن  وجود ندارد و فعلا  اطلاعات جامعی از این بیماری موجود نیست . به همین  دلیل به  مرور دستورالعمل ها  و آگاهی و اطلاعات  درمانی به طورمستمر به روز می شود و لازم است آگاهی رسانی و آموزش در جریان اپیدمی تداوم داشته باشد.
 از این رو دسترسی به اطلاعات  درست  و به روز ازاهمیت ویژه ای برخوردار است  تاکنون نیز در واحد طب صنعتی  بهداشت ودرمان  صنعت نفت تهران ، اقداماتی برای  آموزش و اطلاع رسانی انجام  شده است   تا اخبار و اطلاعات صحیح  به افراد داده شود.
افزون بر آن ،تاکنون نیز جلسات متعدد آموزش حضوری و از طریق  ویدئو کنفرانس در سطح وسیعی  درشرکتها  خصوص کرونا برگزار شده است تا از طریق آموزش، این بیماری آسیب های کمتری  را برای پرسنل صنعت نفت کشور داشته باشد؛ در این خصوص می توان  به آموزش های غیر حضوری  به پرسنل شرکت های  خطوط لوله و مخابرات، ملی مهندسی نفت، انتقال گاز ایران، پالایشگاه تهران  اشاره کرد.
دکتر حسینی تصریح کرد: با توجه به  اینکه برای اقدامات مداخله ای ، غیر از آموزش، پشتیبانی  مسئولین  هم اهمیت دارد.مخاطب اول دربسیاری از این آموزش ها مدیریت های شرکت های نفتی هستند.
۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۲۳
تعداد بازدید : ۲۲,۸۶۹
کد خبر : ۸,۱۷۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید